افتتاح 113 پروژه در ایام دهه فجر/ اختصاص 1.5میلیارد دلار تسهیلات از صندوق توسعه ملی به عشایر

تاریخ انتشار : 2018/02/04

قندالی از افتتاح 113پروژه با اعتباری بالغ بر 8میلیارد تومان در ایام دهه فجر خبر داد.

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر در نشست خبری (امروز 14بهمن) که به مناسبت دهه فجر در حال برگزاری است، اظهار کرد: امسال در ایام دهه فجر 113پروژه با اعتباری بالغ بر 8میلیارد تومان در کل کشور افتتاح خواهد شد که بدین منظور 6هزار و 300خانوار از نعمت‌های زیر بنایی بهره مند و حدود 6هزار و 600 شغل ایجاد خواهد شد.

وی افزود: علی‌رغم محدودیت‌های اعتباری، امسال 45درصد تخصیص اعتبارات عمرانی داشتیم و بدین منظور 33میلیارد تومان تسهیلات به اجرای 25پروژه ملی اختصاص یافت که 16میلیارد تومان آن نقدی و مابقی به صورت اوراق تخصیص یافت.

قندالی ادامه داد: ظرف سه سال گذشته از محل مدیریت بحران حدود 400میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت با سود 4درصد، بازپرداخت 5ساله و ضمانت زنجیره ای برای تشکل های وابسته مصوب شد که 250میلیارد تومان آن تا کنون تخصیص یافت و بیش از 80درصد آن جذب شده و مابقی تا پایان سال جذب خواهد شد.

این مقام مسئول در بخش دیگر سخنان خود از اختصاص 110میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی به زنجیره تولید گوشت قرمز خبر داد و گفت: این منابع در دو مرحله توزیع شد که در مرحله اول 60میلیارد تومان در 19 استان ابلاغ و 50میلیارد تومان در نیمه دوم سال ابلاغ شد که در یک ماه گذشته به استان‌های زنجان، خراسان رضوی جنوبی و فارس توزیع شد.

وی ادامه داد: با توجه به موافقت مقام معظم رهبری 1.5میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات به روستاییان و عشایر و شهرهای کمتر از 10 هزار نفر تخصیص یافت.

استمرار توزیع علوفه دامی با قیمت یارانه ای تا نیمه اول اردیبهشت
رئیس سازمان امور عشایر تصریح کرد: با توجه به بحران خشکسالی و کاهش نزولات جوی به عنوان یک پدیده تأثیرگذار در زندگی عشایر، تشکل‌ها و اتحادیه عشایری با کمک پشتیبانی امور دام تاکنون اقدام به توزیع 210 هزارتن علوفه دامی با قیمت یارانه‌ای میان عشایر کرده است که این امر تا نیمه اول اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

قندالی با اشاره به اینکه به غیر از استان کردستان در بقیه استان‌های کشور عشایر وجود دارد، افزود: 60 تا 65 درصد عشایر در حوزه زاگرس و مابقی در حوزه البرز و مرکزی مستقر هستند.

**نگرانی برای تأمین گوشت قرمز شب عید وجود ندارد
این مقام مسئول با اشاره به اینکه سالیانه 9.5 میلیون رأس دام پرواربندی از طریق عشایر وارد بازار می‌شود، بیان کرد: تولید سالیانه گوشت قرمز عشایر 200 هزارتن است که این میزان 25 درصد تولید گوشت قرمز کشور را در بر می‌گیرد.

به گفته وی با توجه به آنکه گوشت قرمز به اندازه کافی در کشور تولید می‌شود، جای هیچ گونه نگرانی برای تأمین گوشت قرمز شب عید وجود ندارد.

رئیس سازمان امور عشایر ادامه داد: با توجه به تسهیلاتی که از طریق مدیریت بحران در اختیار عشایر قرار گرفته است، عمده استان‌ها برای پرواربندی وارد میدان شدند، به همین دلیل نگرانی بابت کمبود گوشت نداریم.

برخی از مشتریان